Monday, October 31, 2005

Doporucena liteeratura pro chov zelv

CANN, J.: Australian Freshwater Turtles
1998, 292 s., 532 BF. Přehled všech 34 druhů australských želv s údaji o poddruzích, rozšíření, rozmnožování, popisu a způsobu života. Velký formát s unikátními fotografiemi. Autor knihy je zárukou vysoké kvality. 3150 Kč
CARR, A.: Handbook of Turtles. The Turtles of the United States, Canada and Baja California
1995, 542 s., stovky ČBF a kreseb. Nové vydání klasické knihy o želvách Severní Ameriky. 1450 Kč
COBORN, J.: The Proper Care of Turtles
1993, 256 s., přes 150 BF. Přehledná, srozumitelná a instruktivní americká teraristická příručka o chovu želv v zajetí. 640 Kč
COBORN, J.: Turtles. Keeping and Breeding Them in Captivity
1997, 64 s., desítky BF. Příručka pro chovatele želv s velice kvalitními fotografiemi. 350 Kč

Sunday, October 30, 2005

vitaminy

V přirozeném prostředí má většina živočichů dostatek slunečního záření a různorodé potravy, bohaté na minerální látky a vitamíny. Ne tak je tomu v zajetí, kde jsou zvířata odkázaná na to, co jim předložíme. Předkládaná potrava je většinou jednostranná, na minerály i vitamíny chudá a naši chovanci tak trpí jejich nedostatkem.
To samozřejmě platí i o plazech, kteří jsou na nedostatek těchto prvků obzvlášť citliví. Absence, či snížené množství minerálů a vitamínů obsažených v jídelníčku, vede většinou k odmítání potravy, poruchám růstu, ke zvýšené únavě až apatii, zácpě, nebo naopak k průjmů, potížím při svlékání pokožky, pokřivení kostry, křečím, popř. následnému úhynu.

karibik

Komu se líbí ruzné ješterky, iguany, leguáni, žáby a hadi, také si prijde na své. Pri bežném pobytu s nimi do styku neprijdete, ale pri výletech do nitra subtropické džungle urcite. Pro váš klid mužeme dodat, že jen dva druhy hadu jsou zde jedovaté, ale s temi není možné se prakticky setkat. Kdo pak zamírí do tzv. Dominikánských Alp, bude moci obdivovat nejen nádhernou scenérii u mesta Jarabacoa a Constanza, ale také nejvyšší horu Karibiku (Pico Duarte – 3.087m s teplotami až – 8 stupnu pod nulou), nejvyšší vodopád a pokud se dostane jen o pár kilometru dál, stanete v blízkosti jezera Enriquillo, které je nejvetší slanou lagunou v Karibiku a kde bude moci spatrit volne žijící krokodýli americké, velké leguány i hejna ptáku vcetne plamenáku. Odtamtud je jen kousek do suché a vyprahlé oblasti s nespoctem kaktusu, v které se nachází prozatím nedotcená a údajne nejhezcí pláž Karibiku – Bahía de las Águilas (Orlí zátoka).

Saturday, October 29, 2005

agama

Obývají jihovýchodní Asii. Žijí na stromech v okolí vodních toků. Velmi dobře plavou a v případě nebezpečí se zachraňují skokem do vody. Patří mezi největší zástupce neboť dorůstají až do jednoho metru. Samec je mohutnější než samice a má i větší hřeben na hřbetě. Chovají se ve vysokém teráriu s větším bazénkem. Nutné je také množství větví na šplhání. Teplotu vyžadují okolo 28-30° C s nočním poklesem. Jsou velmi klidné a často si berou potravu i z ruky. Jen někteří jedinci importovaní z přírody při úleku prudce vyrazí a naráží na sklo. Většinou se však časem uklidní a přivyknou si. Krmí se hmyzem. Rádi berou i myšátka a občas se jim přidává sladké ovoce a zelené části rostlin. Chováme je v páru nebo ve skupině s jedním samcem a několika samicemi. Před pářením dochází k prudkým honičkám a při vlastním aktu se samec zakusuje do týla samice. Snáší 10-15 vajec s kožovitou skořápkou, která zahrabává do substrátu. Mláďata se líhnou za dva až tři měsíce. Živí se drobným hmyzem. Dožívají se více než deseti let.

Friday, October 28, 2005

HADÍ JED

Osmnáctiletá Vlaďka se rozhodne vyhledat svého otce, jehož adresu zná pouze z poukázek s alimenty. Brzy pochopí, že její otec – inženýr geologického průzkumu – je nevyléčitelný alkoholik. Komorní psychologický příběh byl záměrně natočen černobílý. Citlivě vedení herci podali mimořádné herecké výkony. Strohý a syrový, ale přesto oduševnělý film strhne upřímnou opravdovostí.

Thursday, October 27, 2005

receptor

Některé skupiny hadů mají vyvinuty zvláštní smyslové jamky. Chřestýšovití hadi (Crotalidae) mají velice nápadné, hluboké lícní jamky za nosními otvory. U většiny hroznýšovitých (Boidae) se zase nacházejí retní jamky - (otvory při okraji horního rtu) zvláště patrné jsou u nočních, stromových druhů.Dříve se věřilo, že jsou to jakési orgány sluchu, nebo zvláštní nosní otvory, ale pečlivé anatomické zkoumání tuto verzi vyloučilo. Zjistilo se, že tyto jamky nejsou propojeny s žádným jiným orgánem na hlavě. Až v roce 1937 byla upřesněna teorie (Noble a Smidt), že jamka je vlastně receptorem rozdílu teplot, který umožňuje hadovi určit tvar, směr a velikost předmětů s vyšší teplotou, než má jejich okolí.

Wednesday, October 26, 2005

Dnes jsem nalezl na rozhraní Petřína a Újezdu zajímavou hadí skulpturu.Přibližně v polovině parčíku nedaleko sochy obětem komunismu je do zdi zasazeni dva vzájemně ropletení hadi. Na první pohled obyčejná statická plastika. Na první pohled bych jistě netipoval, že se jedná o fontánu, ale světe div se o fontánu se jedná, neboť pozorovatel si při podrobnějším zkoumání všimne tmavší "ošmatané" cihly umístěné nahoře na levo od hlav hadů. Když pak pozorovatel tuto cihli stlačí, začne z hadích had výtékat voda, a to tak šikovně, že pozorovatele nepřipraveného případně špatně stojícího polije.

Sunday, October 23, 2005

Anolis

Anolisové jsou snadno rozpoznatelní ještěři, ve střední Americe a na karibských ostrovech patří k nejrozšířenějším plazům. Obývají nejrozmanitější biotopy, od suchých polopuští po nejdeštivější pralesy. K typickým znakům anolisů patří výrazný hrdelní lalok, který bývá často pestře zbarvený. Samci jej mívají vyvinutější a slouží k dorozumívání mezi jednotlivci, nebo k zastrašování v případě ohrožení. Dalším typickým znakem jsou rozšířené plochy prstů s výraznými "lamelami" podobně jako u gekonů. Díky nim jsou schopni využívat k pohybu i zdánlivě zcela hladké plochy, např.sklo. S tím je potřeba počítat při chovu v teráriu a zajistit je dostatečně proti úniku.

Friday, October 21, 2005

Mi hadi

Hady chovám většinou odděleně v přiměřeně velkých celoskleněných teráriích, jejichž zadní strana je pokryta dekorativní tapetou. Vybavení terárií mám jednoduché, s ohledem na maximální jednoduchost práce a čistotu. Každé terárium je osvětlováno a vyhříváno, podle velikosti, 15W nebo 25W žárovkou. Žárovky jsou zapojeny přes digitální časovač, na kterém je možno nastavit dobu zapínání a vypínaní (ráno - večer). V každém teráriu je miska s vodou. U stromových hadů tvoří povrch dna papír, který lze podle potřeby snadno vyměnit. U pozemních hadů je na dně mulčovací kůra. Stromoví hadi mají k dispozici 2 horizontální větve, pozemní hadi kámen, jako možnost úkrytu. Nic dalšího, kromě teploměrů, se v teráriích nenachází.

Tuesday, October 18, 2005

Korálovka sedlatá

Korálovka sedlatá, (Lampr. tr. sinaloe) pochází původem ze Severní Ameriky. V zajetí jí připravíme Terárium (50 x 30 x 30 pro 1 ks , 60 x 40 x 40 pro 1 pár) /d x š x v (cm)/ a krmíme jí stravou složenou z myši, kuřat a podobných živočichů. Tento had je dost aktivní, neagresivní a atraktivně vybarvený had. Můžu ho vřele doporučit všem začínajícím chovatelům.

serpentes

Podřád serpentes (hadi) patří do řádu Squamata (šupinatí) a do třídy reptilia (plazi). Hadi jsou velmi zvláštními druhy zvířat, které stojí zato obdivovat. Každý druh je něčím výjimečný a zajímavý. Je obdivuhodné, jak se tito živočichové dokázali adaptovat na nejrůznější klimatické podmínky. Jak dokázali uzpůsobit své tělesné funkce, aby přežili. Umějí mistrně hospodařit s tekutinami. Nemají potní žlázy a moč vylučují v tuhém skupenství, protože v některých biotopech je buď nedostatek vody (pouště, polopouště), anebo se během roku vystřídá období sucha a období deště.

Sunday, October 16, 2005

tehotenstvi hadu

Vždy, když se snažíme sestavit chovný pár, je třeba brát v potaz hned několik faktorů. Asi tím hlavním je kvalita a zdravotní stav jedinců. Další věc, která se musí dodržet je, že k sobě připouštíme pouze jedince, kteří jsou pohlavně dospělí. Já mohu doporučit připustit mladá zvířata, která se ještě nikdy nepářila, klidně o rok nebo dva později. Je známo, že předčasná březost může způsobit v příštích letech menší počet vajec, nebo častější simulace březosti, které jsou u těchto krajt poměrně časté.Dalším důležitým faktorem je správné navození podmínek k páření. Je potřeba střídat „období sucha“ (červen – září, teplota přes den 26–28 °C – vlhkost 50–60 %, v noci 24 °C) a „období dešťů“ (říjen – květen, vlhkost 85–95 % – teplota přes den 29–31 °C, místně až 33 °C, v noci 25 °C). Reprodukce probíhá obvykle v září až listopadu. Vejce nejsou obvykle kladena dříve než v období od února do srpna.

Saturday, October 15, 2005

Jedovatí hadi

Jedovatá pro člověka je pouze asi třetina druhů hadů obývajících Zemi. Z toho ovšem jenom malá část může svým jedem člověka zabít. Podle některých statistik je ve Spojených státech pravděpodobnost úmrtí na hadí uštknutí asi 15 až 20krát menší než možnost, že člověka zabije blesk. A řízení vozu na rušné silnici je neporovnatelně riskantnější než chůze v tropickém pralese, plném hadů.

Thursday, October 13, 2005

Legenda

Hadi pozemní i vodní, jako je anakonda, se pohybují na zemi i ve vodě plazením bočním a nikoli vertikálním. Úhoři dělají ve vodě totéž, stejně jako velcí plazi, jako jsou krokodýlové. Tvor se již ten rok neobjevil a komise vynášela na svět jednu teorii za druhou. Třeba, že se had chtěl dostat na břeh aby zde nakladl vejce. Rozhodně nejpřijatelnější teorii přinesli na svět místní rybáři. Zněla naprosto jednoduše: "zmíněný neznámý tvor se zdržoval v okolí přístavu protože v jeho ústí se zdržovalo velké hejno sleďů." Rybáři dokonce uvedli, že jim vlastně obluda prokázala službu, když jim hejna sleďů nahnala až do přístavu.

Wednesday, October 12, 2005

Rekordní délka

Rekordní délka (ověřená odborníky) zatím největšího hada uloveného v přírodě je 9,76 m. Drží ho krajta mřížkovaná (Python reticulatus), zabitá v roce 1912 na ostrově Celebes. Nejdelším hadem chovaným v zajetí je opět krajta mřížkovaná. V zoo v Pittsburgu chovali hada jménem "Kolos", který dosáhl délky 9,15 m. Zoologická společnost v New Yorku již před mnoha lety vypsala odměnu 5000 dolarů tomu, kdo přinese hada delšího než 10 m. Dodnes se o tuto pěknou sumu nikdo nepřihlásil.

mamba

"Říká se, že v Africe tě může zabít slon, levhart a černá mamba. Ale jedině setkání s černou mambou, a to je známo v Africe, dlouhou dobu určitě nepřežiješ. Odtud je její jiný název, "Převtělená smrt". Její neurotoxický jed je jeden z nejvíc účinných jedů působí na nervovou soustavu a způsobí ochrnutí. Jed černé mamby zabije člověka za čtyři hodiny, po uštknutí do paty nebo prstu. Kousnutí do tváře nebo do těla způsobí smrt během dvaceti minut. Množství jedu, jaké může být z jednoho uštknutí je ohromné. Bez podání protijedu, 10 až 15 miligramů jedu může způsobit člověku smrt.
Avšak černá mamba může jedním kousnutím vstříknout od 100 do 400 mg jedu.

Monday, October 10, 2005

:-)))

Třicetiletý obyvatel italského Turína na pláži Laigueglia vyndal ze svého batohu hroznýše a položil jej na písek, aby si užil tepla a mohl se vyhřívat na sluníčku, napsal zpravodajský server Ananova.Policie zasáhnout nemohla.Ačkoliv je v této době letní místo většinou zaplněno lidmi, tentokrát se během několika minut rychle vyprázdnilo.Zpanikaření lidé uprchli a přivolali policii, po níž žádali, aby muže zadržela a hada mu odebrala.Strážníci však proti němu nemohli nijak zakročit, uvedla místní média. Muž je totiž držitelem povolení, které ho k chovu exotických zvířat opravňuje.

Friday, October 07, 2005

co to?

Mnoho lidí přitahuje exotický, častokrát až bizardní vzhled plazů. Mimořádné oblibě se těší želvy, ale mnozí lidé chovají ve svých domácnostech i jiné druhý plazů. Například různé ještěry, nebo hady.
I přes svůj zdánlivě robustní vzhled jsou mnozí plazi velmi citlivá a chovatelský náročná zvířata. Než se rozhodnete pro chov jakéhokoli terarijního zvířete, poraďte se se svým odborným zoo obchodníkem jak náročnou péči mu budete muset věnovat. Jisty respekt, který snad pociťujete při spatření těchto mimořádně zajímavých a lze říci i starobyle vyhlížejících zvířat, je jistě zcela na místě. Ale s trochou odborné pomoci zjistíte, že není nijak zvláště těžké, ani náročné, chovat v domácích podmínkách různé zajímavé druhy plazů.
Plazi obývají naši planetu již nepředstavitelně dlouhou dobu. Nejstarší nálezy pozůstatků těchto původních obyvatelů naší planety jsou zhruba 300 milionů let staré, zcela nesporně byli plazi vládci na naší zemi po dobu delší než 200 milionů let. želvy a ostatní plazi přežili tento obrovský časový úsek takřka beze změny. Jsou tedy živoucím důkazem dokonalosti přírody.

Thursday, October 06, 2005

brno

Dva pětadvacetiletí muži se pokusili v neděli ukrást z prodejny se zvířaty v brněnské Cimburkově ulici krajtu královskou. Metrový had byl v uzamknutém teráriu. Jeden z pachatelů jej otevřel poté, co jeho komplic zabavil prodavačku. Zvíře dala dvojice do igelitové tašky.Když ale muži při útěku zjistili, že mají v patách ostrahu, krajtu hodili do popelnice."Muži byli dopadeni a had je již zpět v teráriu. Nic se mu nestalo. Pachatelé nekradli na zakázku. Krajta se prostě jednomu z nich náhle zalíbila, a tak si ji vzal," řekl v pondělí mluvčí brněnské policie.Krádeží hada by dvojice způsobila škodu za 3500 korun. Pachatelům nyní hrozí až dva roky vězení.

Wednesday, October 05, 2005

hadi zacatek

Vše začalo už v polovině 18. století, kdy chudobný italský švec Armani DiGucci ze sicilské vesničky Corleone pro nedostatek kvalitního obuvnického materiálu (známá tzv. "palermská gumovo-koženková krize" 1738-1802) použil při výrobě botiček pro svého v té době šestiletého (*někdy mezi 1732-1796) synka poprvé v historii hadí kožešinu. Mrtvého hada nalezl na své zahrádce "nedaleko králičího kotce", jak událost popsal místní kronikář (".non lontano il coniglio in privato"). Boty přežily jak otce tak i syna, tak i jeho syna a syna jeho syna. No prostě vydržely dlouho, čehož si samozřejmě okamžitě povšimla průmyslová výroba, a díky tomu začal systematický výlov hadů. Po skončení palermské krize však zájem o hady poklesl,neboť se výroba vrátila ke svým tradičním a levnějším materiálům (guma a koženka, tzv. Saigonský typ).
Hadi však ani potom neměli pokoj a to především díky prohlubujícímu se náboženskému fanatismu tehdejší západní Evropy. Had byl v době všeobecné krize označen za původce prvotního hříchu (ta blamáž s jabkem) a některé radikální odnože církve svaté se dokonce pokoušely dokázat, že Ábel nebyl usmrcen Kainem, nýbrž uškrcen hadem. Nakonec se jim to ale nepovedlo, protože si některý z osvícených kněží naštěstí povšiml, že had nemá ruce. Ne všichni věřící se však s rozhodnutím Svaté stolice hodlali smířit a začali hady vybíjet tajně a rafinovaně, což trvá až do dnešních dnů. Toto závažné obvinění mohu dokázat.

Monday, October 03, 2005

Hadi

Had. Pro někoho krásné žvížátko, pro někoho odporný, slizký a nebezpečný tvor. Patří na tuto planetu a má stejné právo na život jako kterýkoli jiný živočich (vyjma člověka, samozřejmě). Pro svůj vzhled však byl nucen už vytrpět mnoho a zdá se, že pokud nezasáhnou oficiální místa na celém světě, může dojít i k úplnému vyhubení tohoto nesmírně zajímavého a pro ekosystém nepostradatelného druhu.

Sunday, October 02, 2005

Petr Voženílek

24. srpna 2005 tomu bylo dva a půl roku, co ve věku nedožitých šedesátin navždy odešel uznávaný herpetolog, kolega terarista a především úžasný člověk a kamarád, Petr Voženílek. Zemřel neočekávaně, plný optimismu a plánů uprostřed rozdělané práce, a zanechal prázdnotu a smutek v srdcích těch, kteří ho znali a milovali.

Petr Voženílek se narodil 3. května 1943 v Lounech. Již od dětství ho přitahovali hadi (hlavně ti jedovatí a především zmije) a přestože jeho otec zvířata miloval a byl dokonce vášnivým akvaristou, dlouho neměl možnost popustit uzdu své vášni a věnovat se své lásce, hadům. Vystudoval chemii v Ústí n. Labem, kde také po vojně začal pracovat ve Výzkumném ústavu anorganické chemie. Přibližně v té době se začal svojí zálibě – teraristice a konkrétně hadům, intenzivně věnovat. Byl to člověk nesmírně činorodý a zvídavý, mezi jeho zájmy nepatřili jen samotní hadi a zoologie všeobecně, ale také chemie, kouzlení, muzikantství, profesionální potápění, a dokonce i divadlo. Byl skvělý vypravěč, a svůj úžasný smysl pro humor dokázal zúročit v několika knížkách, které napsal s opravdovou noblesou, vtipem a elegancí. Jako příklad mohu uvést vzpomínkovou knihu „Můj život mezi hady a jinou havětí“, kde kromě vyznání lásky k hadům, v kostce popisuje i průřez svým velice pestrým životem. Jeho historkám z cest se dalo naslouchat se zatajeným dechem celé hodiny, aniž by člověk pocítil sebemenší náznak nudy. Když mi zaníceně líčil páření zmijí obecných ve svých balkónových teráriích, a barvitě popisoval souboj samců o samici, ani jsem nedýchal.

Saturday, October 01, 2005

leguan...

Chování leguána není snadné ani rychlé. Uvědomte si, že pracujeme s divokým zvířetem, které má instinkty a určitým způsobem reaguje. To zahrnuje i velmi silný instinkt sebeobrany. Zdravé mládě leguána bude bojovat o to, aby se dostalo mimo dosah dravce...když s mládětem začínáte, bude vás považovat za ohrožení. Vaše přítomnost pro něho bude velmi nepříjemná. Nebude se cítit bezpečně, protože ho uvedete do situací a prostředí, ve kterých se cítí zranitelný – bude samotný bez dalších leguánů, kteří mu poskytují ochranu již jen svojí přítomností. Tato informace by vám měla pomoci v tom, abyste si uvědomili, proč vám váš leguán utíká, proč potřebuje místo k ukrytí a proč nebuje žrát, když se na něho díváte. V divoké přírodě platí, že když leguán sedí sám na větvi, když žere sám nebo spí sám, je to pro něho nejlepší cesta jak se dostat do tlamy predátora.Leguán, který je chován delší dobu v zajetí svého majitele pozná. Stejně tak může po určité době poznat a akceptovat i nejbližší příbuzné. Před cizími lidmi se má však na pozoru a někdy se nemusí nechat ani pohladit. Pozor na ostré zuby a nebezpečný ocas.